Šunų viešbutis

Kačių nutukimas: priežastys, simptomai ir profilaktika

Kaciu nutukimasNaminių kačių antsvoris — labai paplitusi problema. Jeigu gamtoje laukinės katės kasdien įveikia didžiulius atstumus ir medžioja, tai naminiai augintiniai, uždaryti bute, juda žymiai mažiau. Nepakankamas fizinis aktyvumas kartu su nesubalansuota mityba lemia nutukimą. Ir nesvarbu, kad daugeliui savininkų jų „putlūs“ augintiniai atrodo mieli, negalima neįvertinti nutukimo žalos.

Katės nutukimas neatsiranda iš niekur. Kaip taisyklė, augintinis priauga svorį palaipsniui. Ir jeigu su problema nekovoti laiku, jo sveikatai grės pavojus.

Kas yra nutukimas ir kuo jis  pavojingas jūsų katei?

Nutukimas (iš lot. adipositas – nutukimas ir lot. obesitas – pilnumas, apkūnumas, įsipenėjimas) – tai riebalų susikaupimas, kūno masės padidėjimas daugiau kaip 30-40% nuo normos dėl riebalų sankaupos.

Reikia atsiminti, kad riebalai kaupiasi ne tik poodiniame riebaliniame audinyje (kas labiausiai pastebima iš išorės), bet kūno viduje (pilvo riebalai, vidinių organų kapsulės riebalai, kepenys, širdies maišelis), ir tai gali sukelti didelius pokyčius šių organų veikloje.

Štai nedidelis sąrašas ligų, kurias gali sukelti per didelė kūno masė:

1. Širdies ir kraujagyslių sistema — hipertenzija, venų nepakankamumas, širdies raumens išemija, aterosklerozė, miokardo infarktas. Ypač aktualu veislėms, linkusioms į kardiomiopatija.

2. Ortopedinės problemos — sąnarių artroziniai pakitimai. Katės, kenčiančios nuo  nutukimo, mažiau juda, daugiau guli, sunkiai keliasi.

3. Gastroenterologinės problemos — gastroezofaginio refliukso liga—rūgštaus skrandžio turinio patekimas į apatinį stemplės trečdalį, cholecistitas, tūlžies akmenligė, pankreatitas, riebalinė kepenų distrofija — riebalų kaupimasis kepenų ląstelėse.

4. Endokrinopatija — 2 tipo cukrinis diabetas — rezistencija insulinui (kai ląstelės nebereaguoja į hormono poveikį) ir jo gamybos sutrikimas; policistinių kiaušidžių sindromas ir, kaip pasekmė, jų veiklos sutrikimas.

5. Polinkis onkologinėms ligoms kitų ligų fone.

Gyvūnai su antsvoriu blogiau toleruoja narkozę ir chirurgines operacijas. Dažnai storos katės nevaisingos ir gimdymo metu pasitaiko komplikacijos.

Kodėl katės priauga daugiau svorio?

Svorio priaugimas (t.y. riebalų susikaupimas) vyksta, kai į organizmą patenka daugiau energijos (kalorijų) nei jam būtina. Tos energijos perteklius atidedamas riebalu pavidalu. Dažniausia priežastis – banalus permaitinimas kartu su tinkamu fizinio aktyvumo trūkumu arba jo nebuvimu.

Gyvūnas laikomas aptukusiu, jeigu jo svoris 15-20%  (apie 5,5 kg.) viršija normalų svorį. Kaip taisyklė, riebalų perteklius formuojasi ant šonkaulių ir po pilvu, o tai ypač pastebima kačių augimo laikotarpiu, ir  pilnumas ankstyvame amžiuje rodo polinkį į nutukimą.


Yra skirstomi sekantys palankūs veiksniai:

1. Amžius. Su amžiumi medžiagų apykaitos procesai sulėtėja, gyvūnai ne tokie aktyvūs. Polinkis riebalų kaupimui susijęs su organizmo prisitaikymu išlaikant energijos apykaitą ir pastovią kūno temperatūrą. Mityba gi, kaip taisyklė, rėtai keičiasi mažinant jo kaloringumą, be to, šeimininkas mėgsta palepinti savo augintinį skanėstais.

2. Veislės genetinis polinkis. Katės neturi aiškaus genetinio polinkio, nors tam tikros veislės vis tik linkusios priaugti svorio (pavyzdžiui Britų veislės katės).

3. Sterilizacija. Estrogenai (moteriški lytiniai hormonai), esantys gyvūnų organizme (kaip patinų, taip ir patelių),  mažina apetitą. Po sterilizacijos nevyksta estrogenų gamybą, o likusieji kraujyje pasišalina per mėnesį. Ir kaip taisyklė, estrogenų trūkumas (jų žemas lygis) gali skatinti apetito padidėjimą ir mažinti sotumo jausmą.

4. Gyvenimo būdas ir sąlygos. Kačių gyvenimo sąlygos butuose (specializuotų aikštelių nebuvimas, laiko stoka pas savininką, noras pavaišinti savo augintinį žalingais skanėstais – sūriu, ledais ir kt.) neleidžia gyvūnams išnaudoti gautas kalorijas fiziniu aktyvumu. Tai sutrikdo gauto maisto ir sunaudotos energijos pusiausvyrą.

5. Vidaus organų veiklos sutrikimai. Hormoniniai sutrikimai (hipogonadismas, hipotireozė, insulinoma), kasos sistemos, kepenų, plonosios ir storosios žarnos (ne endokrininės patologijos nutukimas) sutrikimai.

Kačių nutukimo požymiai

Kačių nutukimas vizualiai iš karto pastebimas, bet ne visada sureikšminamas. Tačiau reikia įsikišti prieš ligai pereinant į pavojingą stadiją. Štai kada jūs turite sunerimti:

  • jeigu jūs glostote gyvūną ir nejaučiate jo šonkaulių;
  • žiūrint į gyvūną iš viršaus, jūs nematote jo liemens;
  • jeigu jūsų katė greitai pavargsta, sunkiai kvėpuoja;
  • jeigu staigiai sumažėja augintinio fizinis aktyvumas.

Pirmiausiai riebalai pas katė kaupiasi pilvo apačioje ir šonuose. Atsargiai  pačiupinėkite savo augintinį. Jeigu nejaučiate šonkaulių ir apatinėje pilvo dalyje yra storas riebalinis sluoksnis, jūsų augintinis turi viršsvorį.

Kačių nutukimo gydymas

Prieš pradedant gydyti kačių nutukimą, svarbu teisingai diagnozuoti jo atsiradimą. Jeigu viršsvoris atsirado dėl persivalgymo, pagrindiniu problemos sprendimu bus dietoterapija. Jeigu nutukimas atsirado dėl kokių nors ligų, reikalingas kompleksinis problemos sprendimas – ligos gydymas ir speciali veterinarinė dietoterapija.

Ką daryti, jeigu jūsų augintinis nutukęs?

Jeigu jūsų augintinis turi viršsvorį, kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Jis padės išsiaiškinti šios problemos priežastys. Gydytojas padarys kraujo ir šlapimo tyrimus tam, kad atmesti rimtus hormoninius susirgimus.

Po atliktų tyrimų gydytojas jūsų katei paskirs dietą. Prarasti svorį ji turi palaipsniui. Maitinkite augintinį 2-3 kartus per dieną mažomis porcijomis mažai kaloringu maistu, kuriame yra mažai riebalų. Yra specialus pašaras nutukusiems gyvūnams.

Pasirūpinkite savo augintinio fiziniu aktyvumu. Kasdien žaiskite su juo, palaipsniui didindami apkrovą ir žaidimų trukmę.

Atidžiai stebėkite savo augintinio svorio pokytį ir pastoviai vežiokite jį pas gydantį gydytoją apžiūrai.


Su nutukimu, kuris atsirado dėl kokių nors ligų, susidoroti sunkiau. Kiekvienu konkrečiu atveju gydytojai skiria specifinį gydymą.

Atminkite, kad daug lengviau palaikyti optimalią kūno masę, negu susidoroti su jos pertekliaus pasėkmėmis.

Taip pat skaitykite: Kuo maitinti kačiuką?Mankšta katėms, tupinčioms namuose

Leave a Reply