Šunų viešbutis

Skrydžių su gyvūnais informacija

Skrydziu su gyvunais informacijaInformacija paruošta Evelinos Žičkutės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Persikraustymas į kitą šalį – ne priežastis atsisakyti savo augintinio. Jis yra jūsų, ir niekas kitas taip gerai juo nepasirūpins. Be to, nereikia nuvertinti gyvūno emocinio pasaulio – gyvūnėliui ne tik būtų siaubingai ilgu praradus jus, bet ir jokie paaiškinimai neturėtų prasmės. Tad sudarėme sąrašą, kuo reikia pasirūpinti, prieš išvykstant drauge. Turėkite galvoje, kad taisyklės ir įstatymai keičiasi, ir tiksliausiai jus esamuoju momentu informuos veterinaras, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bei tų valstybių, per/į kurias vykstate, atsakingos institucijos. Taip pat naujausią informaciją rasite oro linijų puslapiuose.

Bendra informacija

Pirmas dalykas, kurį reikia įsidėmėti, yra tai, kad per daug rūpesčio nebus – sąžiningai tikrinkite šaltinius, rašykite, skambinkite, klauskite – įsitikinkite, kad tikrai turite visus iki vieno reikalingus dokumentus ir pažymas, kad narvai tikrai atitinka visus reikalavimus (skirtingos oro linijos turi skirtingus standartus, tai ypač aktualu jungtinių skrydžių atveju). Taip pat žinokite, kad absoliuti dauguma oro linijų reikalauja, jog apie ketinimą vežti gyvūną įspėtumėte paskambinę specialiu numeriu –reikalingas patvirtinimas, ir tik tada galėsite pirkti bilietus. Tai reikalinga dėl to, kad lėktuve gali būti tik tam tikras kiekis gyvūnų, ir jei jūsiškis viršys skaičių, nebus skraidinamas. Atkreiptinas dėmesys, kad šalis, į kurią skrendate, irgi gali reikalauti būti įspėta apie gyvūno atvykimą.

Antras dalykas, kurio dera nepamiršti, yra tai, kad dauguma oro linijų turi keliaujančio gyvūno amžiaus cenzą – paprastai reikalaujama, kad gyvūnas nebūtų visiškas jauniklis, turėtų bent 2-3 mėnesius (yra išimčių). Tiksliai sužinosite konkrečių oro linijų puslapyje.

Trečias įsidėmėtinas dalykas liečia egzotiškesnių nei šunys ir katės gyvūnų šeimininkus –ne visos oro linijos skraidina graužikus, roplius, voragyvius net bagažo skyriuje. Nors su šunimis ir katėmis dažniausiai būna mažiausiai rūpesčių, bet yra skrydžių krypčių, į kurias nepriimami jokie gyvūnai, nors apskritai oro linijos leidžia. Tai vėlgi būna pabrėžta oro linijų puslapyje.

Ypatingas dėmesys skiriamas brachicefalams – suplotanosiams šunims ir katėms, kuriems skrydis, deja, gali baigtis mirtimi. Dėl kvėpavimo sunkumų tiek stresas, tiek temperatūra bagažo skyriuje gali paveikti šiuos gyvūnus neigiamai, todėl oro linijos arba visai draudžia jiems skristi, arba prašo šeimininko pasirašyti pažymą, kad nekels pretenzijų, jei šuo arba katė skrydžio metu nukentės. Šunų brachicefalų pavyzdžiai – mopsai, ši cu, anglų ir prancūzų buldogai, pekinai, bokseriai ir kiti. Katės – persų, Himalajų, britų trumpaplaukės ir kt.

Gyvūnai gali keliauti salone, registruoto bagažo skyriuje, arba kaip krovinys (atskirai). Į saloną priimami mažesni ir lengvesni, o į bagažo skyrių keliauja sunkesni. Ar geresnės sąlygos gabenti gyvūną kaip registruotą bagažą, ar kaip krovinį, šeimininko sprendimas, pasidomėjus šia tema.

Šunys vedliai paprastai leidžiami net tų oro linijų, kurios šiaip gyvūnų nepriima. Jie skraidinami nemokamai, jų svoris neribojamas. Kai kurios oro linijos skrydžių JAV kryptimi leidžia emocinės paramos gyvūnus (emotional support animal). Tiek pastarieji, tiek šunys vedliai turi turėti tiek įprastus dokumentus ir pažymas, tiek įrodančias, kad jie tikrai EPG ir vedliai.

Bendri reikalavimai

Tam, kad šuo ar katinas galėtų išvykti už Lietuvos ribų, turi turėti mikročipą arba tatuiruotę; gyvūno augintinio pasą bei galiojančius skiepus nuo pasiutligės (po skiepo – išskyrus pakartotinį – turi praeiti bent 21 diena). Tam, kad būtų priimtas kitoje šalyje, turi atitikti tos šalies reikalavimus. Pavyzdžiui, Airija, Jungtinė Karalystė, Malta, Suomija ir Norvegija reikalauja profilaktinio gydymo nuo echinokokozės.

Į ES šalis

Vakcinos. Nuo pasiutligės (vyresniems nei 3 mėn. ir atlikta ne mažiau kaip 21 diena iki gyvūno vežimo į kitą ES valstybę) arba Deklaracija (keliaujant į Lietuvą). Gydymas nuo echinokokozės reikalingas tik šunims ir tik vykstant į/per Jungtinę Karalystę, Airiją, Suomiją, Maltą ir Norvegiją. Veterinaras turi suduoti vaistus ne anksčiau nei prieš 120 valandų ir ne vėliau nei prieš 24 valandas iki planuojamo įvežimo į minėtas šalis.

Svarbu: keliaujant į ES šalis reikia papildomai pasidomėti šalies nacionaliniais reikalavimais.

Čipavimas. Šunys, katės ir šeškai turi būti paženklinti poodine mikroschemą.

Dokumentai. Gyvūno augintinio pasas arba veterinarijos sertifikatas (sertifikatas tinka tik tuomet, jei gyvūnas gimė ne ES šalyje ir keliauja iš jos); visų privalomų gyvūno skiepų patvirtinimai; leidimai įvežti gyvūną į kelionės tikslo šalį bei visas, kuriose stos pakeliui (pvz. tranzitinio skrydžio metu).

Ne į ES šalis

Vakcinos. Nuo pasiutligės (šunims, katėms, šeškams). Gydymas nuo echinokokozės reikalingas tik šunims ir tik vykstant į/per Jungtinę Karalystę, Airiją, Suomiją, Maltą ir Norvegiją iš bet kokios šalies.

Pasiutligės antikūnių serologinis tyrimas. Praėjus nemažiau kaip 30 dienų po vakcinacijos ir likus 3 mėn. iki įvežimo į ES valstybę iš trečiosios šalies, reikia atlikti gyvūno kraujo tyrimą patvirtintoje laboratorijoje.

Svarbu: keliaujant į ne ES šalis reikia papildomai pasidomėti šalies nacionaliniais reikalavimais.

Čipavimas. Šunys, katės ir šeškai turi būti paženklinti poodine mikroschemą.

Dokumentai. Gyvūno augintinio pasas arba veterinarijos sertifikatas (sertifikatas tinka tik tuomet, jei gyvūnas gimė ne ES šalyje ir keliauja iš jos; keliaujant į Lietuvą reikalinga dar ir Deklaracija); visų privalomų gyvūno skiepų patvirtinimai; leidimai įvežti gyvūną į kelionės tikslo šalį bei visas, kuriose stos pakeliui (pvz. tranzitinio skrydžio metu).

Kitiems gyvūnams, nei šuo, katė ar šeškas, vežant nekomerciniais tikslais, nėra nustatyti specialūs reikalavimai. Geriausia pasidomėti šalies, į kurią keliaujate, puslapyje.

Reikalavimai gyvūno gabenimo narvui

Išmatavimai ir kitos detalės skiriasi priklausomai nuo oro linijų, žemiau pateikiami bendri reikalavimai:

Gyvūnas turi galėti atsistoti, apsisukti ir atsigulti natūralia poza.

Gyvūnas turi turėti vandens.

Gyvūnas turi būti įpratintas prie narvo, kad nesiblaškytų. Galima įdėti jo mėgstamą žaislą ar antklodę.

Narvas turi būti švarus, tvirtas, nepraleidžiantis drėgmės, gerai vėdinamas bent iš trijų pusių.

Narvas turi būti paženklintas skiriamosiomis etiketėmis; be ratukų.

Narvas turi būti pagamintas iš stiklo pluošto, metalo, standaus plastiko, suvirinto metalinio tinklelio, medžio masyvo ar faneros (tik ne vielinio tinklelio, jis netinka oro transportui).

Žemiau pateikiama dalies oro linijų pagrindinė informacija gyvūnų skraidinimo klausimu. Atminkite – ji gali keistis!

Įprasti dokumentai reiškia – įgalinantys gyvūną išvykti iš Lietuvos bei reikalingi pagal šalies, į kurią vykstama, arba kurioje bus sustojimas, įstatymus.

Svoris su narvu reiškia, kad prie gyvūno svorio reikia priskaičiuoti ir narvo svorį, ir jis negali viršyti nustatytos ribos.

EPG – emocinės paramos gyvūnas

Visi šunys pagalbininkai, šunys vedliai, emocinės paramos gyvūnai turi turėti mikročipą, gyvūno augintinio pasą, skiepų knygutę ir kt., IR dokumentą, įrodantį, kad jie yra pagalbininkai, vedliai, emocinės paramos gyvūnai.

Wizzair

Ar leidžiama: tik šunys vedliai (emocinės paramos gyvūnai neleidžiami)

Mokesčiai: nemokamai

Leidžiamas svoris: –

Reikalingi dokumentai: įprasti bei įrodantys, kad šuo vedlys

Ryanair

Ar leidžiama: tik neįgaliųjų pagalbininkai (assistancedog) ir šunys vedliai (bet net ir jie neleidžiami į/iš Maroko ir į/iš Izraelio)

Mokesčiai: nemokamai

Leidžiamas svoris: –

Reikalingi dokumentai: įprasti bei įrodantys, kad šuo vedlys ar neįgaliojo pagalbininkas

Aeroflot

Ar leidžiama: taip (išskyrus suplotasnukius šunis ir kates bei graužikus, reptilijas, voragyvius, žuvis ir vandens gyvūnus, laukinius žvėris)

Mokesčiai: šunys vedliai, šunys pagalbininkai, emocinės paramos gyvūnai (tik į/iš JAV ir iki 8 kg su narvu) nemokamai, kitiems taikomas 52 – 75 eurų mokestis

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), į bagažo skyrių – iki 50 kg (su narvu)

Reikalingi dokumentai: įprasti; vedliams/pagalbininkams/EPG papildomai – įrodantys, kad yra vedliai/pagalbininkai/EPG

airBaltic

Ar leidžiama: taip (išskyrus skrydžius į Jungtinę Karalystę, Airiją, Islandiją, Jungtinius Arabų Emyratus – į juos gali vykti tik kaip atskiras krovinys; skrendant iš minėtųjų šalių – gyvūnai gali keliauti kaip registruotas bagažas, į saloną leidžiami tik šunys vedliai)

Mokesčiai: 60 eurų salone, 100 eurų už 1-32 kg bagažo skyriuje, 200 eurų už 33-75 kg bagažo skyriuje

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), į bagažo skyrių – iki 75 kg (su narvu), virš 75 kg – kaip krovinys (atskirai)

Reikalingi dokumentai: įprasti

Avion Express

Ar leidžiama: taip

Mokesčiai: 30-40 eurų

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), sunkesni – į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti

AustrianAirlines

Ar leidžiama: taip (į Jungtinę Karalystę, Šiaurės Airiją, Honkongą ir Pietų Afriką – tik kaip krovinys; suplotasnukiams šunims taikomos specialios sąlygos, apie kurias praneš parašius paštu)

Mokesčiai: 50 – 380 eurų; vedliai/pagalbininkai/EMG (į/iš JAV) nemokamai

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), sunkesni į bagažą

Reikalingi dokumentai: įprasti; vedliams/pagalbininkams/EPG papildomai – įrodantys, kad yra vedliai/pagalbininkai/EPG

Belavia

Ar leidžiama: taip (į Didžiąją Britaniją iš Baltarusijos – ne, iš – taip; jaunesni nei 3 mėn. gyvūnai keliauti negali)

Mokesčiai:50 – 150 eurų

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), sunkesni į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti + skiepų pasas + veterinarinis sertifikatas

BrusselsAirlines

Ar leidžiama: taip (į JK salone gyvūnų vežtis negalima, tik į Londono Hitrou oro uostą kaip krovinį)

Mokesčiai: 50 –300 eurų

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), sunkesni į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti; suplotasnukių šunų ir kačių savininkai pasirašo, kad dėl savo augintiniui galimai kilsiančių sveikatos problemų oro linijų nekaltins

Finnair

Ar leidžiama: taip (negalima keliauti į/per Didžiąją Britaniją, Honkongą, Jungtinius Arabų Emyratus ir Australiją; taip pat į/per Airiją, jei skrydis ne iš Europos Sąjungos)

Mokesčiai: 40 – 300 eurų

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), iki 50 kg (su narvu) – į bagažo skyrių, sunkesni gali būti gabenami kaip krovinys

Reikalingi dokumentai: įprasti

Norwegian.com

Ar leidžiama: taip (į Didžiąją Britaniją ir Airiją negali keliauti salone)

Mokesčiai: 50 – 100 eurų

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), sunkesni į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti; suplotasnukių šunų ir kačių savininkai pasirašo, kad dėl savo augintiniui galimai kilsiančių sveikatos problemų oro linijų nekaltins

Ukraine International Airlines

Ar leidžiama: taip (tik šunis ir kates, kiti gyvūnai gali keliauti kaip krovinys; į Didžiąją Britaniją neleidžiama keliauti jokiu būdu; į Iraną leidžiami tik šunys pagalbininkai; į JAV neleidžiami anglų ir prancūzų buldogai bei jaunesni nei 6 mėnesių gyvūnai)

Mokesčiai: 50 – 300 eurų (vedliai, pagalbininkai, EPG (iki 8 kg) – nemokamai)

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), iki 75 kg – į bagažo skyrių (ne visi oro uostai priima)

Reikalingi dokumentai: įprasti; Jungtiniai Arabų Emyratai ir Turkija turi papildomų reikalavimų

LOT

Ar leidžiama: taip (į Didžiąją Britaniją – tik kaip krovinys)

Mokesčiai: 12 – 290 eurų, vedliai nemokamai

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), sunkesni – į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti; vedliams reikalingi papildomi – įrodantys, kad šuo vedlys

Lufthansa

Ar leidžiama: taip (į saloną – tik šunys ir katės; suplotasnukiams šunims ir katėms – papildomi reikalavimai narvams)

Mokesčiai: 50 – 300 eurų

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), sunkesni į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti

Rusline

Ar leidžiama: taip (išskyrus suplotasnukius šunis ir kates, sergančius ar eksperimentinius gyvūnus, reptilijas, graužikus, voragyvius, žuvis ir kitus vandens gyvius)

Mokesčiai: 28 – 138 eurai (vedliai nemokamai)

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), iki 50 kg – į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti + veterinarinis sertifikatas (į Rusiją, Nepriklausomų valstybių sandraugą ir kt. šalis)

SAS

Ar leidžiama: taip (išskyrus verslo klasę; į/iš Honkongo ir Dubajaus – tik kaip krovinys; į Didžiąją Britaniją leidžiami tik šunys pagalbininkai, bet ne EPG)

Mokesčiai: 50 – 115 eurų (šunys pagalbininkai nemokamai)

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), sunkesni į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti + importo leidimas (į Islandiją)

Turkishairlines

Ar leidžiama: taip (išskyrus pilkąsias papūgas)

Mokesčiai:62 – 268eurai

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 8 kg (su narvu), sunkesni į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti + papildomi, vykstant į Šiaurės Kiprą

Utair

Ar leidžiama: taip (išskyrus graužikus, reptilijas, voragyvius, žuvis ir kitus vandens gyvūnus, sergančius ir bandomuosius)

Mokesčiai: yra

Leidžiamas svoris: į saloną – iki 10 kg (su narvu), iki 50 kg į bagažo skyrių

Reikalingi dokumentai: įprasti

Leave a Reply