Būtina atminti, kad tritonams reikalinga žema vandens temperatūra, t.y., iki 23˚C (o kai kurioms rūšims 20˚C – jau galutinė riba), todėl auginti tritonus akvariume su tropinėmis žuvimis kategoriškai draudžiama!
Akvariumo įranga:
- Akvariume turi būti filtras.
- Apšildymas nereikalingas. Temperatūra akvariume turi būti ne aukštesnė, nei 23˚C. Tritonai gyvena šaltame vandenyje, todėl persikaitinimas jiems gali būti mirtinas. Sumažinti temperatūrą galima naudojant kompiuterizuotus ventiliatorius, dedant į vandenį butelius su ledu ar naudojant akvariuminius šaldymo prietaisus (tačiau jų kainą yra pakankamai aukšta).
- Akvariume turi būti slėptuvės (kokoso riešutas, grotos iš akmenų). Atminkite, kad akmenys turi būti be aštrių kampų, nes jie gali sužaloti tritoną.
- Geriausia naudoti natūralų gruntą, t.y., nedažytą. Frakcija turi būti tokia, kad tritonas negalėtų akmenis praryti. Stambiems tritonams, tokiems, kaip ispaniškasis, galima naudoti nugludintą žvyrą. Taip pat tritonus galima laikyti ir be grunto.
- Augalai gali būti gyvi arba dirbtiniai. Geriau rinktis gyvus. Gerai tinka anubiasai, javos samanos, papliauškos, bolbitis, ambulija, kabomba.
- Apšvietimas. Tritonams apšvietimas nėra būtinas, bet jeigu akvariume auga gyvi augalai, reikalinga lempa. Šviesos šaltinis neturi šildyti vandens.
- Sausuma. Kai kurioms rūšims sausuma nebūtina, bet geriau ją įrengti. Plaustelį-sausumą galima padaryti iš gabalo organinio stiklo, putplasčio, kokoso, kamštinio medžio. Prie akvariumo sienelės galima pritaisyti gražų pagalį ir apvynioti jį javos samanomis – tai neuždengs augalams šviesos ir atrodys gražiai. Plaustelis yra įrengiamas šiek tiek žemiau vandens lygio, kad tritonui būtų patogu ant jo užlipti. Ant viršaus galima uždėti javos samanų arba ričijos.
- Dangtis. Akvariumas iš viršaus turi būti tvirtai uždengiamas dangčiu, nes tritonai linkę „pabėgti“.
Tritonų kaimynai
Tritonus reikėtų auginti rūšiniuose akvariumuose/akvaterariumuose. Nereikėtų viename akvariume vienu metu laikyti kelias rūšis. Stambesnės ir agresyvesnės rūšys žemins ir terorizuos mažesnius kaimynus. Neišimtimi bus įvairios traumos ir sužalojimai.
Tai pat kategoriškai draudžiama laikyti tritonus su vėžiais ir krabais. Vėžiagyviai lengvai gali rimtai sužaloti varliagyvį. Iš vėžiagyvių amfibijoms į kaimynus gali tikti tikriausiai tik gėlavandenės krevetės, tokios kaip vyšnios, Caridina hummel ir panašios. Bet atminkite, kad tritonai yra plėšrūnai ir būtinai pabandys krevetes suėsti.
Laikymas kartu su žuvimis
Dauguma žuvų, kurias mes laikome akvariumuose, yra tropinės ir reikalauja pakankamai aukštos vandens temperatūros, t.y., maždaug 25-26˚C. Tokia temperatūra netinka tritonui. Beto, stambios žuvys gali atnešti rimtus sužalojimus tritonams. Su daugiaspalvėmis ešeržuvėmis, šamais ir panašiomis žuvimis jų laikyti negalima. Tritonai užsikrečia dauguma žuvų ligų.
Jeigu labai norisi, kad su tritonais gyventų žuvys, tai jos turi būti 100% sveikos. Pageidautina, kad žuvys būtų jūsų savarankiškai išvestos (ypač tai svarbu, kalbant apie tas, kurios bus naudojamos kaip maistas).
Žuvytės turi būti taikios, pakankamai vikrios (kad nepakliūtų tritonui vietoj pietų) ir nestambios (priklausomai nuo paties tritono dydžio), o taip pat galinčios gyventi vėsiame vandenyje.
Žuvų, su kuriomis kartu galima auginti tritonus, rūšys:
- gupijos (veislė neturi prasmės);
- danios;
- kardinolai;
- šarvuotieji šamukai;
- stikliniai ešeriai;
- neoninės tetros.
Nepadauginkite su žuvies kiekiu, kitaip tritonui visai neliks pastangų žuviai „medžioti“.
Maistas tritonams:
- Uodo trūkio lervos (stambios ir mažos), tubifeksai, koretra. Gyvą maistą prieš maitinant būtina kruopščiai išplauti, nes yra infekcijos ir parazitų rizika.
- Mėsa (kiaulės arba jaučio širdis), įprastos krevetės iš parduotuvės.
- Sliekai.
- Šliužai, vėdarėliai, vaško kandžių lervos (tritonams sausumos fazėje).
Suaugę individai maitinami kartą per 2-3 dienas, o jauni – dažniau. Bendra taisyklė – nepermaitinti ir šalinti nesuvalgyto maisto likučius.
Taip pat skaitykite: Labiausiai paplitusių tritonų rūšių apžvalga, Varliagyvio pasirinkimas ir pirkimas