Pačios svarbiausios triušio mitybos sudedamosios dalys yra geriamasis vanduo ir šienas, kurie labai svarbūs žarnyno raumenų tonusui palaikyti ir užtikrinti greitesnį kailiuko šerių, kuriuos triušis buvo prarijęs, pašalinimą iš organizmo.
Netaisyklinga mityba triušiui labai greitai gali sukelti problemų su žarnynu (taip pat sutrinka aklosios žarnos ekosistemos balansas). Produktų, reikalingų triušio mitybai, sudėtis priklauso nuo kitų namuose laikomų graužikų, pavyzdžiui, žiurkių, jūros kiaulyčių, žiurkėnų ir kt. Tai, kuo galima šerti jūros kiaulytes ir žiurkes, triušiui gali būti pavojinga.
Labai svarbu teisingai sudaryti racioną jūsų augintiniui. Netinkami dekoratyviniams triušiams produktai gali tapti įvairių žarnyno-virškinamojo trakto ligų priežastimi ir netgi privesti prie mirties.
Šienas
Šienas – pats svarbiausias triušio raciono elementas. Juo galima šerti triušius kasdien dideliais kiekiais. Geriausias variantas – šviežias žolės šienas. Kokybiškas šienas yra sausas, kvapnus, malonios žalios spalvos. Jo galima pasiruošti savarankiškai, tik reikia žiūrėti, kad vietos, kuriose rinksite žolę, nebūtų apaugusios nuodingais augalais ir žolė jose neužteršta pesticidais ar trąšomis. Šieno išteklių namuose neturėtų trūkti. Vasarą šienas pakeičiamas ant saulės padžiovintu žolelių mišiniu, surinktu ekologiškai saugioje teritorijoje, toliau nuo greitkelių ir šunų vedžiojimo vietų. Labai naudingi triušiams yra šimtalapiai, pastarnokai, daržinė žliūgė, kuri išlieka šviežia iki žiemos pradžios.
Vanduo
Triušio gertuvėje visada turi būti šviežio vandens. Triušiai vartoja labai daug vandens, kuris būtinas visaverčiam jų gyvenimui. Triušiai labiau mėgsta gerti iš atvirų gertuvių, nei autogertuvių. Tačiau vanduo gertuvėse greitai užsiteršia, beto, gertuvė gali greitai užstrigti.
Nesvarbu, iš kokio indelio triušis geria, vandenį svarbu keisti kasdien, o indelį arba gertuvę išskalauti karštu vandeniu, kad nesidaugintų bakterijos.
Paruošti pašarai
Šiais laikais yra labai daug rūšių įvairių paruoštų sausų pašarų. Juose yra būtinų medžiagų, vitaminų ir mineralų, kurių triušis negali gauti, jei maitinasi vien šienu ir daržovėmis. Vis dėlto duoti jų savo dekoratyviniam triušiui galima tik ribotais kiekiais, nes vien tik sausu pašaru maitinamas jis gali greitai nutukti, tai ypač liečia kastruotus ir sterilizuotus triušius. Be to, triušis, maitinamas vien tik sausu pašaru, gali atsisakyti jam būtino šieno, o tai vėliau gali sukelti rimtų problemų.
Kokybiški pašarai triušiui ypač pasižymi žalios spalvos granulėmis. Sausame pašare neturėtų būti džiovintų vaisių, žirnių, riešutų.
Gamtoje triušiai – žolėdžiai gyvūnai ir beveik negauna tokios įvairios mitybos. Kai kurie specialistai pataria triušius maitinti vien tik natūraliais produktais, o sausus pašarus naudoti vietoj saldumynų.
Miusli
Miusli tipo mityba (mišinys iš žolių, kukurūzų, džiovintų vaisių ir daržovių, riešutų, avižinių dribsnių ir t.t.) šiek tiek per riebi triušiui. Tokia dieta gali privesti prie kepenų nutukimo, o tai gali baigtis mirtimi.
Triušio mityboje turi būti ne mažiau 22% žalios ląstelionos, ne daugiau 14-16% baltymų, iki 1% riebalų ir 1% kalcio.
Atidžiai perskaitykite, kas užrašyta ant įpakavimo, prieš pirkdami pašarą.
Triušiams ir mažiems triušiukams reikia duoti daugiau pašaro, baltymų ir kalcio, būtino kaulų ir raumenų vystymuisi bei taisyklingam augimui.
Todėl suaugusių triušių šėrimą pagamintu pašaru reikia riboti, kad apsaugotumėte juos nuo nutukimo ir virškinimo sistemos sutrikimų. Kai triušis pasieks 7-12 mėnesių amžių, duodamo dauso pašaro kiekį reikia palaipsniui mažinti.
Taip pat skaitykite: Nykštukinių triušių laikymas, Triušių priežiūros procedūros