Nežiūrint į tai, kad triušiai yra nepretenzingi gyvūnai, jų organizmas gana trapus kovojant su daugeliu mikrobinių susirgimų. Triušių ligos labai klastingos (kartais užmuša triušelį vos per porą dienų), todėl pasirodžius patiems pirmiesiems ligos požymiams iš karto kreipkitės į veterinarą. Savarankiška diagnozė ir toks pats gydymas dažnai atveda prie mirties. Triušių susirgimų ir jų simptomų žinojimas gali jums pagelbėti sunkiu momentu.
Infekcinių triušių susirgimų simptomai:
- Infekcinis rinitas (sloga). Triušis dažnai čiaudi, iš nosies teka įvairios išskyros, gyvūnas trina nosį letenomis, girdimas šniokštimas, kvėpavimas tampa „sunkiu“.
- Infekcinis stomatitas. Iš pradžių triušio burna parausta, paskui joje ant liežuvio atsiranda baltos nuosėdos, vėliau – opos, tuo metu triušis stipriai seilėjasi, jam pasireiškia viduriavimas.
- Miksomatozė. Ant triušelio kūno susiformuoja patinimai (mazgai), edemos, neretai atsiranda dar ir pūlingos išskyros iš akių ir nosies.
- Pastereliozė. Triušis pasidaro vangus, baikštus, praranda susidomėjimą maistu, jo kvėpavimas padažnėja, pirmąją dieną pakyla temperatūra, gali atsirasti išskyros iš nosies.
- Salmoneliozė, kolibakteriozė. Triušis nustoja normaliai maitintis, kenčia nuo viduriavimo, tampa vangus.
- Stafilokokozė. Ant kūnelio ir po oda atsiranda įvairūs pūliniai.
Grybelinių triušių susirgimų simptomai:
- Trihofitija. Kai kuriuose triušio odos vietose gadinasi kailiukas, o vėliau susidaro pliki lopinėliai. Sergant mikrosporija, triušio ausų kaušeliuose atsiranda paraudusios ir beplaukės vietos.
- Aspergiliozė. Triušelis ima liesėti, padažnėja kvėpavimas, atsiranda spazmai, netgi paralyžius.
Triušių susirgimų, kuriuos sukelia erkės, simptomai:
- Niežai. Ant odos atsiranda smulkūs vandeningi burbulai.
- Ausų niežai. Triušiai krato galvas, kasosi ausis, ausyse atsiranda savotiškos plutelės.
Triušių susirgimų, kuriuos sukelia parazitai, simptomai:
- Kokcidiozė. Triušiui pasireiškia viduriavimas ir vidurių užkietėjimas, išsipučia pilvas, kailis suveltas, triušelis ima liesėti. Kartais pagelsta burna ir akių vokai, atsiranda spazmai.
- Pasalurozė. Triušis liesėja, blogai šeriasi, tampa neramus, užpakaliu trinasi į narvelio dugną ir šonus, esant stipriam užkratui atsiranda viduriavimas ir mėšlungis.
- Cisticerkozė. Triušis blogai ėda, tampa vangus, burnos ertmė pabąla.
Susirgimų, susijusių su netinkama triušio laikymo vieta, simptomai:
- Pododermatitas. Laikant triušį ant tinklinių grindų, ant jo letenėlių ima kristi kailis, atsiranda įtrūkimai ir opos, triušelis tampa nervingas, blogai ėda.
- Saulės ir karščio smūgiai. Triušis tampa vangus, krenta ant šono, atsigula, atsiranda spazmai, padažnėja kvėpavimas.
- Nušalimas. Triušelio nušalimo vietose atsiranda patinimai, pūslės.
- Konjunktyvitas. Triušio akys parausta, teka ašaros, neretai taip pat atsiranda pūlingos išskyros.
Taip pat skaitykite: Triušių skiepijimas, Nykštukinių triušių laikymas