Šunų viešbutis

Triušių skiepijimas

Viena iš svarbiausių infekcinių ligų profilaktinių priemonių triušiams yra skiepijimas, būtinas netgi jei laikote savo augintinį vien tik namuose. Infekciją galima atsinešti per drabužius, batus, su žole ir inventoriumi. Kai kurios ligos pernešamos per krauju mintančius vabzdžius (miksomatozė).

Jei triušiai dalyvauja parodose, veisime, taip pat būdami gamtoje, priklauso infekcinių ligų rizikos grupei.

Nuo kokių ligų reikia skiepyti triušius?

Šiais laikais dekoratyviniai triušiai yra skiepijami nuo miksomatozės ir virusinės hemaroginės triušių ligos. Šios ligos praktiškai nesuteikia šansų triušiui išgyventi, todėl mirtis triušį ištinka labai greitai – per porą dienų.

Vežant į užsienį ar į sodybą, triušiui reikalingas skiepas nuo pasiutligės.

Kaip vyksta skiepijimas?

Skiepijami tik visiškai sveiki gyvūnai po išankstinės dehelmintizacijos (praėjus 7-10 dienų).

Veterinarai dažniausiai naudoja bendrąją vakciną nuo triušių miksomatozės ir hemoraginės triušių ligos. Triušiai skiepijami nuo 1,5 mėnesio amžiaus ir pakartotinai po 2-3 mėnesių, o vėliau skiepijami kasmet. Imunitetas būna apsaugotas 12 mėnesių. Nuo pasiutligės (esant būtinybei) gyvūnus skiepija praėjus 14 dienų po pakartotinio skiepijimo. Po skiepijimo pirmą-antrą dienomis gyvūnas gali jausti bendrą negalavimą. Pastovus imunitetas susiformuoja tik po 14 dienų, todėl labai svarbu laikytis povakcinacinio karantino taisyklių: neiti pasivaikščioti su triušiu, nemaudyti jo, nesušaldyti, neleisti sušilti, nekeisti mitybos, stengtis nesukelti streso.

Kaip triušius veikia skiepai?

Skiepas paleidžia į darbą antigenų gaminimo mechanizmą tam tikriems virusams ir triušis įgyja jiems imunitetą. Kai liga kėsinasi į triušio organizmą, suveikia jau įgyti apsauginiai mechanizmai. Nepaskiepyti triušiai tokios apsaugos neturi, o susirgus nelieka laiko jai įgyti. Svarbu žinoti, kad paskiepytas triušis gali pats nesusirgti, tačiau tapti ligos pernešėju.

Ar skiepai suteikia 100% apsaugą nuo ligų?

Ne. Nors ir labai maža, tačiau išlieka susirgimo tikimybė.

Ar skiepai triušiui pavojingi?

Teisingai skiepijant šiuolaikinės vakcinos triušiams nepavojingos.

Ar skiepai sukelia šalutines reakcijas, komplikacijas?


Nėra šimtaprocentinės garantijos, kad nekils šalutinė reakcija, o tikimybė, kad kils komplikacija, nedidelė. Tam, kad šią tikimybę sumažinti, skiepijami tik visiškai sveiki triušiai. Po kompleksinės vakcinos atsirandantys paraudimai, niežulys, kartais pūslės adatos dūrio vietoje yra normalus reiškinys. Iš šalutinių reakcijų gali pasireikšti vėlesnis reprodukcinių funkcijų sumažėjimas (ypač nykštukiniams triušiams). Triušiai daug sunkiau ištveria skiepus per karštį.

Taip pat skaitykite: Nykštukinių triušių laikymas, Triušių priežiūros procedūros

Leave a Reply