Prieš įsigydami papūgėles jums reikėtų atsakyti į kelis klausimus. Pirmiausia reikia surasti vietą, kurioje laikysite narvelį. Iš karto reikėtų atsisakyti tų vietų, kurios yra triukšmingiausios ir gali paukštį trikdyti, todėl yra netinkamos jo laikymui. Tai, pavyzdžiui, yra kur nors arti prie televizoriaus, priešais langą ar ten, kur nuolatos jaučiamas skersvėjis. Bet iš esmės narvelį galima laikyti bet kokiame kambaryje ir netgi virtuvėje. Bet ne praėjimų vietose, o ten, kur šviesu ir ramu. Beto, gerai, kad tai būtų prie sienos, nes tuomet staiga išgąsdinta papūgėlė gali nuskristi prie jos ir jaustis ten saugiai. Taip pat narvelį, priklausomai nuo jo dydžio, galima pastatyti ant grindų, ant stalo, ant specialaus stovo ar pakabinti prie sienos, arčiau prie saulės šviesos, bet ne ten, kur ji karščiausiai kaitina.
Prijaukintas kalbančias papūgas geriausia auginti po vieną, o štai mažas ir vidutines papūgėles, priklausomai nuo jų charakterio, laikyti poromis arba pulkeliu dideliame voljere. Narvelį su mediniu karkasu papūgėlės greitai sunaikins, todėl jis turėtų būti pagamintas iš metalo. Narvelio grindis derėtų padaryti ištraukiamas. Narvelyje, kažkur ties 2/3 jo aukščio, reikia pakabinti laktas, ant kurių paukščiai tupi. O štai lesykla ir girdyklėlė turi būti kuo toliau nuo laktų, kad į jas nepatektų išmatos. Voljeruose jas tinkamiausia statyti arčiau įėjimo. Tai sukels mažiau nerimo paukščiams juos maitinant ar plaunant lesyklas ir girdyklėles. Narvelio dugną reikia padengti išsijotu, išplautu ir degtu smėliu. Smėlio sluoksnis turėtų būti nuo 0,5 iki 1 cm, o po laktomis galima dar patiesti laikraštį ar polietileninę plėvelę. Jei dugnas nėra padengtas smėliu, tuomet narvelyje būtinai turi būti smėlis ar smulkus žvirgždas, kuriuos paukštis ryja kartu su maistu ir dėl to raumeningame skrandyje maistas susitrina. Maisto likučius būtina šalinti kas dieną.
Tam, kad papūga galėtų galąsti savo snapą, kartkartėmis į narvą reikėtų įdėti šviežiai nupjautas medžio šakas. Gnaibydama tokią šaką papūga ne tik pagalanda snapą, bet ir gauna būtinus mikroelementus ir kai kuriuos vitaminus.
Reikėtų vengti skersvėjų, ypač tada, jei kambaryje yra didelis drėgmės lygis.
O štai nuolatinės žemos temperatūros papūgėlės nebijo. Pražūtingai jas veikia tik temperatūrų šuoliai. Optimali laikymo temperatūra yra 15-20˚C.
Papūgoms taip pat gali trukdyti triukšmas. Ypatingai neigiamai jis veikia pateles, kurios peri jauniklius. Kartais tai priveda prie to, kad sutrikdyta mama palieka lizdą.
Narve reikia palaikyti švarą. Drėgnai valyti papūgėlės kambariuką reikėtų du kartus per dieną: ryte pamaitinus ir vakare. Smėlį reikėtų persijoti ir užpilti iš naujo kasdieną, o kartą per savaitę pakeisti jį nauju išplautu ir degtu smėliuku. Lesyklėles mišiniams iš grūdų būtina labai kruopščiai išvalyti nuo maisto likučių ir nusausinti medvilniniu skudurėliu. Kartą per savaitę jas būtina išplauti karšto vandens ir geriamosios sodos mišiniu. Taip pat derėtų valyti ir lesyklėles, skirtas tirštiems mišiniams. Automatines gertuvėles valykite kas dieną, nes ant jų gali susidaryti gleivės, kurios paukščiams yra kenksmingos.
Kartą per mėnesį reikia atlikti generalinį narvelio valymą. Paprasčiausiai išvalę narvelį nuo šiukšlių ir purvo, galite jį dezinfekuoti 1-2% kalio permanganato tirpalu, bet geriau tiesiog pratrinti drėgnu skudurėliu, išmirkytu kiečio ar ramunėlių, kurie yra nekenksmingi paukščiams, bet turi geras dezinfekcines savybes, užpilu. Beto, ant narvelio dugno galima priberti džiovinto kiečio ar ramunėlių. Cheminėmis dezinfekavimo priemonėmis valyti narvelio nepatartina. Jas galima naudoti tik kraštutiniais atvejais, kai atsiranda erkės, utėlės, blakės ar kiti parazitai. Tokiu atveju pačią papūgėlę reikėtų išpurkšti purkštuvu kiečio užpilu arba sausu vynu. Dezinfekuojant narvelio dugną galite naudoti 1-2% kalio permanganato tirpalą, taip pat terpentiną ir maistinę sodą. Į kibirą vandens reikia įpilti 3-4 valgomuosius šaukštus terpentino arba sodos (bet sodą reikia pilti į vandenį, sušildytą iki 40-50˚C). Narvelio nedezinfekuokite stiprų kvapą turinčiomis priemonėmis, tokiomis, kaip, pavyzdžiui, kreolinas, ypač tuomet, kai patelė ruošiasi perėti kiaušinius. Laikant papūgėles grupėmis voljeruose, lesyklos ir girdyklėlės, siekiant, kad jos neužsikimštų, kabinamos narvo išorėje.
Ypatingai kruopščiai reikia valyti narvelius ir voljerus, kuriose laikomos lori papūgos, nes dėl išskirtinio maitinimo jų išmatos yra tirštos ir purvina ne tik narvelį, bet ir tinklą, kuriuo papūgėlės laipioja. Beto, snapu ir liežuviu prisiliesdamos prie tinklo, jos palieka maisto likučius, kurie, prilipdami prie virbų, sukietėja. Todėl tinklą reikia kruopščiai ir reguliariai plauti karštu vandeniu.
Taip pat skaitykite: Papūgos prijaukinimas, Bute slypintys pavojai