Žiurkėnai yra gana atsparūs, tačiau labai maži gyvūnėliai, todėl susižeidimai ar susirgimai jiems gali greitai tapti rimti ir pavojingi. Pastebėjus bet kokį ligos požymį, žiurkėną reikėtų parodyti veterinarui. Ligos požymiais galima laikyti apetito praradimą, vangumą, susispietimą narvelio kamputyje, pasišiaušusį ir susivėlusį kailiuką, čiaudėjimą, išskyras iš nosies ar akių, švokštimą, drėgnumą uodegos srityje bei viduriavimą. Kailiuko slinkimas gali būti laikomas odos ligų ar parazitų simptomu.
Jei žiurkėnas susirgo ar susižeidė, laikykite jį šiltai ir pabandykite pamaitinti bei pagirdyti (jei reikia su pipete), kol apsilankysite pas veterinarą.
Pūliniai
Tai infekcios židiniai, kurie gali susiformuoti nuo visai nedidelių sužeidimų ant odos. Pūliai kaupiasi po oda, kartais suformuodami didelį gumbą (kuris kartais gali pradėti nykti pats). Pūliniai gali susiformuoti ant odos nuo įbrėžimų ar įdrėskimų bei pažandės maišeliuose, jei aštrios maisto dalelės subraižo odos gleivinę. Jei žiurkėnas ilgą laiką atrodo lyg būtų prisikišęs už skruostų maisto, ten gali būti pūlinys, arba įstrigusio maisto. Pūliniai turi būti gydomi juos džiovinant, išplaunant ir antibiotikais.
Kvėpavimo takų infekcijos
Žiurkėnai gali susirgti kvėpavimo takų infekcija, kuri gali išsivystyti į plaučių uždegimą. Infekcijos požymiai – čiaudėjimas, išskyros iš akių ir nosies, dusulys ir apsunkintas kvėpavimas. Retkarčiais pasitaikantis čiaudulys nieko nereiškia, bet atkreipkite dėmesį į tokius simptomus, kaip apetito praradimas, mažas aktyvumas, dusulys ir kvėpavimo sutrikimai. Tuomet būtinai reikalinga veterinaro apžiūra.
Žiurkėnų infekcija, vadinamoji “drėgna uodega”
Tai užkrečiama liga, ja dažniausiai užsikrečia kątik nuo mamų atjunkyti žiurkėnai. Ligos sukėlėjas yra nežinomas. Susirgę žiurkėnai gali greitai nugaišti. Ši liga sukelia tokius požymius kaip viduriavimas (sukeliantis drėgnumą aplink uodegą), mieguistumą, apetito netekimą ir suveltą kauliuką. Tačiau ne visi žiurkėnai suserga šia liga, jei tik viduriuoja.
Viduriavimas
Viduriavimą sukelia daugybė infekcijų, kartu su mitybos pasikeitimais ir gydymu antibiotikais. Permaitinimas daržovėmis ir kitu šviežiu maistu dažniausiai sukelia viduriavimą, tačiau šiuo atveju paprastai žiurkėnai nepraranda apetito ir išlieka aktyvūs. Jei Jūsų žiurkėnas viduriuoja, svarbu jam duoti užtektinai skysčių ir apsilankyti pas veterinarą. Prasidėjus viduriavimui, kelias dienas neduokite žiurkėnui šviežio maisto, o visiškai pasveikusiam augintiniui pradėkite jo duoti pamažu.
Odos ligos
Žiurkėnus gali kankinti įvairūs įkandimai, kuriuos pastebėsite iš kąsymosi. Kartais žiurkėnai suserga trichofilija (grybelių sukeliama odos liga), kuri reikalauja veterinaro paskirto gydymo. Taip pat žiurkėnams gali kilti alergijos ir odos infekcijos. Plaukų slinkimas priklauso nuo sezono ir dažniau kankina senesnius žiurkėnus. Jei pastebite, kad augintinio oda lupinėjasi, yra paraudusi ar pažeista, kreipkitės į veterinarą. Žiurkėnai turi uoslės liaukas savo šonuose, kurios gali patamsėti ir taip pranešti apie sveikatos sutrikimus. Patamsėjimai pasirodo abiejuose šonų pusėse, tačiau žiurkėnui nepatogumų jos nesukelia. Kedro kraikas gali sudirginti žiurkėno odą ir sukelti alergijas, problemų su plaučiais, todėl tokio kraiko nenaudokite.
Žiemos miegas
Jei kambario temperatūra yra žemesnė nei normali, žiurkėnai nugrimzta į panašią žiemos miegui būseną, kurios metu tampa ramūs ir kvėpuoja labai lėtai. Tuomet dauguma žiurkėnų augintojų išsigąsta ir galvoja, kad žiurkėnas jau negyvas ar ruošiasi dvėsti. Tačiau iš tiesų jam yra per šalta ir reikia sušildyti kambario temperatūrą.
Salmoneliozė
Tai tas pats organizmas, kuris gali užkrėsti žmones, todėl būkite atsargūs. Žiurkėnai ja užsikrečia maitindamiesi salmonelių bakterija užkrėstu maistu. Todėl labai svarbu nuplauti vaisius ir daržoves, kuriuos duodate žiurkėnui bei laikytis higienos reikalavimų: plauti rankas po žaidimų su žiurkėnu, valyti jo narvelį ir t.t. Susirgę šia liga žiurkėnai gali staigiai nudvėsti arba ilgai kentėti nuo chroniškos alinančios ligos ir netekti svorio.
Kirmėlės
Ši liga labai paplitusi tarp žiurkėnų, nors dauguma simptomų gali ir nepasireikšti. Šeimininkai dažniausiai pastebi kirmėlių žiurkėno išmatose arba išeinamojoje angoje. Sunkiu atveju žiurkėnas gali netekti daug svorio. Problemą išspręs apsilankymas pas veterinarą.
Augliai
Augliai yra gana paplitę tarp žiurkėnų. Augliai gali būti piktybiniai ir gerybiniai. Piktybiniai augliai vystosi greitai ir susirgę žiurkėnai greitai nudvesia. Gerybiniai augliai vystosi lėtai ir nebūtinai baigiasi augintinio mirtimi. Žiurkėnams augliai dažniausiai formuojasi skydliaukės ir antinksčių liaukose. Atpažinti šią ligą galima iš plaukų slinkimo ir elgesio pokyčių. Odos navikai taip pat paplitę tarp žiurkėnų. Kai auglys yra piktybinis, šeimininkai dažniausiai pasirenka eutanaziją, nors galimas ir chirurginis gydymo būdas, kai auglys yra gerybinis.
Taip pat skaitykite: Žiurkėno laikymas, Ką valgo žiurkėnai?