Ausys tikriausiai yra viena mieliausių katės kūno vietų. Šiuos šilkinius lapukus ir paliesti norisi, o ir judina juos katės labai įdomiai, sukinėdamos įvairiomis kryptimis. Kai kurių kačių veislių ausys styro, kaip kokie lokatoriai, kitų, tokių, kaip škotų nulėpausiai – lyg sulankstytos į vokelį, dėl to jie atrodo ypatingai meiliai, amerikiečių kerlų – atlenktos atgal…
Ausys katei padeda išlaikyti pusiausvyrą beveik visose situacijose, netgi labiausiai apsukančiose galvą.
Vienu žodžiu – katė be ausų, ne katė. Bet, deja, katėms ausys yra labai jautri vieta ir yra daugybė ausų ligų, nuo kurių jos nukenčia.
Otitas – pati sunkiausia ausų uždegimo forma
Nustatyti, kad gyvūnas serga ausies uždegimu, yra gana paprasta. Aiškūs simptomai yra ausies ertmės paraudimas, pūliniai, galvos palenkimas į „susirgusią“ pusę, ausies kratymas ir kasymas. Taip pat gali pakilti jūsų augintinio kūno temperatūra ir dingti apetitas.
Yra trys ausų uždegimo tipai: išorinės, vidurinės ir vidinės ausies.
Išorinės klausos angos susirgimai dažniausiai atsiranda dėl ausies sieros susirinkimo ir jos pavirtimo į ausies kamštį. Vidurinės ir vidinės ausies ligos dažniausiai yra vietinės ar bendros infekcijos vystymosi rezultatas.
Kovojant su otitu geriausia nesiimti naminių gydymo priemonių. Reikėtų kreiptis į veterinarą, kuris atsargiai išvalys jūsų ligonio ausytes specialiu skysčiu ir išrašys lašus. Tik vėliau jau šią procedūrą galėsite atlikti namie. Ir svarbiausia – prieš lašindami gydomuosius lašus, gerai pašalinkite visus nešvarumus.
Aštrus ausies uždegimas katėms pasitaiko retai, bet jei jau tai atsitiko, tai ausies kanalas parausta, ausis, kurioje kaupiasi vanduo, ima skaudėti. Į ausies kanalą gali patekti svetimkūnis. Tokiais atvejais, prieš bandant išvalyti ausį, yra patartina kreiptis patarimo į veterinarą.
Parazitai ir ausų erkės – tai dar viena ausų ligų priežastis, kuri, beje, yra ir labiausiai paplitusi. Šie parazitai ne tiek domisi šunimis, kiek simpatizuoja katėms. Bet jeigu vienuose namuose gyvena abu šie gyvūnėliai, tai erkės gali nuo užkrėstų katės ausų pereiti ir ant šuns.
Kai augintinis pasigauna erkę, tai iškarto matyti. Jo ausys ima kasytis ir jis jas be galo įnirtingai drasko. O jeigu pažvelgtumėte į vidų, pamatytumėte rudus trupinėlius.
Labiausiai paplitę ausų niežai – otodektozė, kurią sukelia Notoedres cati erkė. Šios erkės apsigyvena išorinėje ausies landoje ir smaližiauja likusia oda. Dažniausiai šia liga pažeidžiamos kačiukų ausys. Tai atsitinka netgi pačioje kūdikystėje, gaunant erkutes iš motinos. O tai pat dažnai yra pažeidžiamos jaunų kačių ausys. Šunų otodektozė dažniausiai pasireiškia jauniems ilgaausiams, o taip pat benamiams šunims. Kaip taisyklė, pažeidžiamos būna abi ausys.
Pasireiškiant komplikacijoms, liga gali labai pasunkėti: iš ausų atsiranda rudo atspalvio pūlingos išskyros, turinčios gana nemalonų kvapą, gyvūnas krato galvą, suprastėja jo klausa ir netgi galima sulaukti ausų būgnelio perforacijos.
Viskas, ką jums būtina padaryti jūsų gauruotam kankiniui namų sąlygomis, tam, kad nuramintumėte ligą – tai jo nuvedimas į veterinarinę kliniką. Jūs galite tiktai pagerinti keturkojo draugo laikymo ir maitinimo sąlygas, o štai pačiam parinkinėti netgi tinkamus vaistus nevertėtų. Bet jeigu jūs jau turite nemažai patirties šiuose reikaluose, tuomet gydykite preparatu, kuris žudo erkes ir vartojamas į ausį. Tiktai labai griežtai laikykitės dozavimo ir gydymo laikotarpio. Jeigu jūs baigsite gydymą per anksti ir vaistas dar nesunaikins parazitų kiaušinėlius, tai gali kilti antrinė infekcijos banga.
Prieš kiekvieną vaisto įlašinimą labai svarbu iš kanalo pašalinti kuo daugiau pūlingų išskyrų, kad lašai galėtų patekti į kanalą. Jokiu būdu nepilkite į ausį miltelių, nes jie gali sukietėti ir visiškai užblokuoti praėjimą.
Auglys
Jeigu pastebėjote, kad visas jūsų augintinio ausies kaušelis apaugo puriomis raukšlėmis, atsiranda išskyros ir kvapas, pats laikas imtis priemonių, nes visa tai tikriausiai sukėlė auglys.
Klausos organų praėjimuose auglys pasitaiko gana dažnai. Ypatingai nuo jų nukenčia šunys ir katės, vyresni, nei penkerių metų, kurie jau yra patyrę ausų ligas, bet nėra praėję pilnaverčio gydymo kurso.
Kovojant su šia neganda galima tik operaciniu būdu. Tokia operacija yra pakankamai sudėtinga, o jos metu yra pašalinami visi pažeisti audiniai. Bet dauguma šunų ir kačių šią operaciją perneša gana neblogai. Kad viskas baigtųsi sėkmingai, prieš operaciją šeimininkui vertėtų nusiųsti gyvūną tyrimams ir tuomet jau anesteziologas nustatys rizikos laipsnį. Pooperacinę uždegiminę profilaktiką taip pat reikėtų atlikti pas gydytoją.
Hematoma
Švelniose mūsų mažųjų šeimos narių ausyse yra stambios kraujagyslės. O kokiais nors būdais jas pažeidus, pavyzdžiui, pešdamasis gyvūnas gali perdrėksti ausį, ar sergant uždegimu, ar tiesiog į ausies landą patekus vandens, smėlio, šuo (katė) ima kasyti ausis. Taigi, jas pažeidus, kraujagyslės plyšta ir ausies viduje išsilieja kraujas. Tai atsitinka tarp kremzlės ir odos (t.y., ant išorinio ausies paviršiaus), arba tarp kremzlės ir antkremzlio (ant vidinio ausies paviršiaus). Tai ir yra ausies kaušelio hematoma.
Pažeidus ausį, hematoma atsiranda ganėtinai greitai. O ir šitokį ausies sustorėjimą nepastebėti yra sudėtinga. Žmogiškai kalbant, ausis tampa panaši į didelį virtinuką. O šunų, kurių ausys paprastai stovi, susirgusios jos visai nulinksta. Beto, pradinėje stadijoje, hematoma palietus yra netgi karšta, o apžiūrint, matomas odos paraudimas su melsvais atspalviais. Pažeista vieta dažniausiai kasosi ir neduoda gyvūnui ramybės, todėl jis krato galvą ar palenkia ją į skaudančios ausies pusę ir bando prisiliesti letena.
Jeigu nesikreipsite pas gydytoją ir nepradėsite gydymą, tai po trijų dienų, dėl dujų burbuliukų susirinkimo, prasidės taip vadinama krepitacija ir ausis pradės lyg ir traškėti. Uždegimas kyla ir skausmas atitinkamai stiprėja. Jeigu atidėsite apžiūrą pas veterinarą dar kelioms dienoms, tai, esant nedidelei hematomai, ji sutvirtėja ir šiek tiek sumažėja skausmas, o esant didelei hematomai ausis ima pūti. Leidus viskam tekėti sava vaga, abiem atvejais jūsų augintinio ausis nukentės. Pasikeis ir forma – ji taps šiurkšti ir atrodys lyg suglamžyta. O ateityje šioje persirgusioje ausyje hematomos gali kilti vėl ir vėl, todėl apsilankymo pas veterinarą atidėlioti nereikėtų ir, vos tik pastebite šio susirgimo simptomus, iškart kreipkitės į specialistą. Juk ši ausų liga, kaip ir didžioji dalis kitų, reikalauja greito operatyvaus gydymo ir atidžios tolesnės pooperacinės priežiūros.
Taip pat skaitykite: Kačių ligos, Kačių elgesys ir psichologija