Kartais paerzinam savo gudrų augintinį, pasakydami: „Ko čia vartai ausis?“ O jis tik vaidina, kad yra absoliučiai nesuinteresuotas mūsų kaltinimais. Ir tai visiškai normalu. Netgi gerai. Blogiau, kai jis nustoja vartyti savo pūkuotus trikampėlius. Ir visai ne todėl, kad tapo paklusnus, o dėl ausų ligos.
Valyti ausis katei ar šuniui tenka nedažnai, bet, vis dėlto, bent dėl trijų priežasčių, to reikia:
- tam, kad prieš parodą pašalintumėte ausų sierą;
- tam, kad iš ausies pašalintumėte dulkes ir drėgmę;
- naudojant tai kaip vieną iš gydymo būdų, kovojant su ausų erkėmis.
Apžiūrinėti šuns ar katės ausis rekomenduojama šukuojant, o taip pat tais atvejais, kai pastebite, jog augintinis nuolatos purto ausis, jas trina ir drasko. Rūpestingas šeimininkas turėtų apžiūrinėti savo šuns ar katės klausos organus kasdien, o juos valyti – kartą per dvi savaites.
Katės ausų valymo procedūra
Pirmiausia įdėkite alyvų ar parafinų aliejaus buteliuką į puodą su karštu vandeniu ir palaukite, kol aliejus įšils. Jokiais būdais nekaitinkite aliejaus puode, nes jis gali perkaisti ir nudeginti ausį. Paskui paguldykite katę ant stalo ir, jei įmanoma, paprašykite ko nors ją palaikyti.
Kategoriškai nerekomenduojama valyti katės ar šuns ausis vandeniu!
Dar geriau, nei aliejus, yra specialūs tam skirti skysčiai, kuriuos galima nusipirkti gyvūnų prekių parduotuvėje.
Kaire ranka paėmę katę už sprando odos, pasukite jos galvą taip, kad ausis būtų viršuje. Užpilkite kanalą aliejumi beveik iki viršaus ir atsargiai nykščiu ir smiliumi pamasažuokite ausies pagrindą, kad išspaustumėte pūlius. Aliejaus perteklių sugerkite medvilninės medžiagos gabalėliu, užmuturiavę jį ant piršto. Tuo tarpu katė tikriausiai ims stipriai kratyti galvą, todėl visą procedūrą atlikite ant stalo, kuris nebijo aliejaus lašų. Tuomet nuvalykite likusį aliejų ir pūlius vatos tamponu. Išvalykite visus ausies išlenkimus, tik nespauskite per daug stipriai. Galiausiai įlašinkite vaistų ir nuvalykite nuo gyvūno kailio ant jo likusius aliejaus lašus. Jeigu reikia, atlikite tokią pačią procedūra su kita ausimi.
Šuns ausų valymo procedūra
Tam, kad išvalytumėte ausis šuniui, jums prireiks specialaus skysčio, skirto ausų valymui, kurį galite įsigyti gyvūnų prekių parduotuvėje, arba losjono, arba augalinio aliejaus ir paprasčiausio vatos gabalėlio. Giliai į ausį lįsti nereikia. Valykite ją nuo sieros ir dulkių tik matomų raukšlelių zonoje.
Šunis ypač veikia nepakankama higiena, kuri atveda prie ausų uždegimo. Dažniausiai nuo to kenčia „nulėpausės“ veislės: basetai, spanieliai ir seteriai. Dėl per didelio ausies kaušelio plaukuotumo ir pudeliai su bolonėmis gali sulaukti uždegimo. O belgų ir vokiečių aviganiai – dėl ilgos ir siauros ausies landos.
Kiekvienam šeimininkui svarbiausia atminti, kad net pačios mažiausios jų naminių augintinių kūno dalelės gali patirti labai įvairias infekcijas ir ligas. Tam, kad būtų užtikrintas sveikas ir ilgas gyvenimas, bet kuriam šuniui ar katei iš jų vyresnių draugų reikalingas dėmesys ir priežiūra.